Dzień Pamięci o Zagładzie Osób Chorych Psychicznie
Starania o zachowanie pamięci o zagładzie chorych psychicznie powinny być realizowane dwutorowo: przez postawienie centralnego pomnika oraz wyznaczenie dnia pamięci o zagładzie. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia – rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r.), Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów (2 sierpnia - rocznica wymordowania pozostałych przy życiu Romów w obozie Auschwitz-Birkenau w 1943 r.), dni, które uznane zostały przez najważniejsze organizacje międzynarodowe, w tym organizacje zajmujące się prawami człowieka. Czas zacząć w ten sam sposób szerzyć pamięć o zagładzie osób z zaburzeniami psychicznymi.
Jak dotąd na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych nie udało się jednoznacznie określić, którego dnia września 1939 roku rozpoczęła się eksterminacja chorych: prawdopodobnie w trzecim tygodniu trwania wojny w szpitalu psychiatrycznym w Świeciu nad Wisłą. Wiadomo natomiast, że w szpitalu psychiatrycznym w Kocborowie, niedaleko Starogardu Gdańskiego, dniem tym był 22 września 1939 roku. Dzień, w którym rozpoczęła się zagłada chorych psychicznie, byłby najlepszym dniem, by przypominać światu o tych tragicznych wydarzeniach.
Szpital w Kocborowie został włączony przez Niemców do programu eutanazji dzieci, jego polscy pacjenci byli wywożeni do ośrodków eutanazji w III Rzeszy a niemieccy pacjenci przywożeni do Kocborowa. Dlatego wybór tego szpitala podkreślałby międzynarodowy charakter zagłady osób chorych psychicznie oraz przypominał, że obok osób dorosłych zabijane były dzieci.